Katram ceļotājam ir savs kompanjons. Vienam tas ir draugs, citam ģimenes loceklis, vel kādam – mājdzīvnieks. Cik daudz feinu piemēru redzēts, kad cilvēki ņem līdzi savos ceļojumos mājas mīluļus, ne tikai suņus, arī kaķus, jenotus un žurkas. Ar ko tad dzīvnieks ir sliktāks par cilvēku? Tieši otrādi – dzīvnieks klusēs un nerunās pretī strīdīgās situācijās.
Kas būtu jāņem vērā, ja esat nolēmuši doties ceļojumā kopā ar, teiksim, savu suni? Visierastākais scenārijs – ģimenes brīvdienas ārpus Latvijas.
Pases VISIEM ģimenes locekļiem
Pilnīgi visiem, kas plāno izceļot ārpus valsts ir jābūt derīgām pasēm, dokumentiem, kurus noteikti pieprasīs uzrādīt pierobežā. Tas attiecas arī uz jūsu suni vai citu līdzpaņemto dzīvnieku.
Jums pošu pasi neviens droši vien neprasīs, kad vēlēsieties ceļot, bet jūsu sunim gan. Kas tad jāņem vērā, kas nepieciešams?
Pārvietojot dzīvniekus, nepieciešama:
- identifikācija – mikroshēma (šobrīd obligāta prasība visā Latvijā);
- Eiropas Savienības parauga pase (savādāka kā parastā dzīvnieka pase);
- derīga vakcinācija pret trakumsērgu (vakcinējiet savus dzīvniekus regulāri!);
Zemkopības Ministrijas noteikumi paredz:
ZM mājaslapā atrodams lērums informācijas par ceļošanu ar dzīvniekiem. Jūs varētu interesēt tieši nekomerciāla pārvietošana. Kas tas ir?
Nekomerciāla dzīvnieku pārvietošana ir:
Pārvietošana, kuras mērķis nav suņu, kaķu vai sesku pārdošana vai īpašumtiesību uz dzīvnieku nodošana. Pārvietošanas laikā dzīvniekam ir jābūt kopā ar īpašnieku, kas ir norādīts tā Eiropas Savienības parauga dzīvnieka pasē. Dzīvnieka nekomerciāla pārvietošana var notikt līdz piecām dienām pirms vai pēc īpašnieka pārvietošanās. Šajā gadījumā dzīvnieku var pārvietot pilnvarota persona, kurai ir rakstiska pilnvara īpašnieka vārdā veikt suņu, kaķu un sesku nekomerciālu pārvietošanu.
Izklausās sarežģīti, vai ne? Tomēr noteikumi paliek noteikumi un tie jāievēro.
Ja vēlaties pārvietot dzīvnieku ar mērķi – tirdzniecība, spēkā stājas pavisam citas prasības un noteikumi, kas tāpat atrodami ZM mājaslapā.
Vienotas prasības nekomerciālai pārvietošanai Eiropas Savienībā ir noteiktas vienīgi suņiem, kaķiem un seskiem.
Dzīvnieka labsajūta ceļojuma laikā
Kad būsiet tikuši galā ar lērumu noteikumu un dokumentu, tad neaizmirstiet piedomāt pie sava līdzi paņemtā labsajūtas ceļojuma laikā. Ja braucat ar auto – vai dzīvniekam nebūs pārāk karsts, vai būs ērta guļvieta visu ceļojuma laiku, vai spēsiet nodrošināt pieturvietas, lai dzīvnieks izlocītu kājas un veiktu savas dabiskās vajadzības?
Braucot ar auto jums jādomā ne par to vien. Neaizmirstiet paši savas un automašīnas pamatvajadzības, lai ceļojums būtu drošs un bez liekas stresa. Piemēram, rezerves riepa! Ja pārbrauciens ir paredzēts garš, bez tās neiztikt!
Riepu tirdzniecība Latvijā ir pieejama ikvienā pilsētā. Riepu tirdzniecība tāpat pieejama internetā un tiešsaistē, kur mēdz būt pieejamākas cenas. Laicīgi iegādājieties rezerves riepu, vēlams pat divas, lai nav jādodas uz ārzemju tirdzniecības vietām. Riepu tirdzniecības ārvalstīs var būt krietni dārgāka nekā riepu tirdzniecība tepat, Latvijā. Riepu tirdzniecība nebūt nebūs tas, kas apgrūtinās jūsu prātu ceļojuma laikā – par visu vajag padomāt laikus un sarūpēt vajadzīgās mantas, lai ceļojums būtu izdevies!
Gādājiet, lai visi ceļotāji ar komfortā, arī jūsu mājdzīvnieki. Neaizmirstiet drošības jostas, arī sunim!