Vai būs jauna ekonomiskā krīze?

ekonomiskā krīze

Šī ekonomiskā krīze būs spēcīgāka kā iepriekšējās!

Ekonomiskā krīze vēl ir tikai pašā sākuma posmā, taču ne visi apzinas un saprot. ka finansiālā situācija tik drīz neuzlabosies, ja COVID-19 izplatība tiks apturēta pat salīdzinoši īsā laikā. Šī krīze, manuprāt, būs daudz smagāka kā iepriekšējās divas, tomēr negribu ticēt, ka sasniegs “Lielās depresijas” apmērus. Es vēlos paskaidrot tuvāk šos izteikumus, jo man patīk balstīt visu uz ekonomiskiem datiem, kuros esmu iedziļinājies jau pēdējos gadus.

Patiesībā jau 2019. gada vasaras sākumā bija pazīmes, kas liecināja par ekonomiskās krīzes tuvošanos. Par to biju izveidojis arī īsu video, lai vēlāk būtu pierādījums, ka šis manis veidotais raksts nav tikai “pēc kara visi gudri” raksts.
Protams, ka man nebija ne jausmas par šādu pandēmiju, kura varētu tik īsā laikā aptvert visu pasauli, tomēr krīzes sākums bija tikai laika jautājums. Vīrusa izplatība tikai paātrināja un visticamāk arī palielināja šīs ekonomiskās krīzes iespējamās sekas. No finanšu viedokļa kārtīgas sekas vēl pat nav sākušās, bet tas ir tikai laika jautājums, kad tās sāks izjust visi. Ņem vērā, ka turpmākā informācija ir par pasaules ekonomisko situāciju, jo Latvijas ekonomika ir no tās atkarīga, tāpēc neklausies muļķībās, ka krīze Latvijā būs daudz vieglākā kā iepriekšējās.

Šīs lietas jau 2019. gada vasaras sākumā man liecināja par ekonomiskās krīzes tuvošanos, tāpēc es vispār neesmu izbrīnīts, ka tā ir sākusies.

Vai apturot vīrusa izplatību ekonomika uzreiz atkopsies?

Pavisam noteikti, ka ekomonikas atlabšana nenotiks ātri, jo pasaule vēl pat nav aptvērusi patiesās ekonomiskās sekas, kuras radījusi vīrusa izplatība. Lielākā daļa akciju sabiedrību vēl tikai publicēs 2020. gada 1. ceturkšņa atskaites par to finansiālajiem rādītājiem. Tas nozīmē, ka reālos datos COVID-19 ietekme uz uzņēmumu darbību vēl nav redzama. Par to baumo, runā un diskutē, tomēr dati vēl nav zināmi. Manuprāt, tie izraisīs milzīgu paniku akciju tirgū, kas novedīs pie bankrota daudz uzņēmumu, tiks likvidētas arī bankas un ekonomiskā krīze 2020. gadā vēl tikai uzņems apgriezienus. Uzņēmumu peļņas rādītāji jau ir iedragāti tā, ka daudzi no tiem 2020. gada pirmo ceturksni noslēgs ar iespaidīgiem zaudējumiem. Nauda vairs netiks tērēta lietām, kuras nav obligāti nepieciešamas, daudziem nebūs pat līdzekļu pirmās nepieciešamības tēriņiem, lai uzņēmums turpinātu tā darbību. Tā šis “domino kauliņu” efekts pakāpeniski skars ikvienu, līdz paliks tikai paši spēcīgākie uzņēmumi, kuri pakāpeniski atkopsies no šīs krīzes. Atkopšanās līdz tādām līmenim kā pirms krīzes, prasīs gadus, ja nesekos vēl kādi nepatīkami faktori, kas to varētu ietekmēt.

Kas liecina, ka ekonomiskā krīze vēl tikai sākas?

Skatoties uz ekonomiskajiem datiem ir pilnīgi skaidrs, ka bezdarba līmenis lielākajā daļā valstu pieaugs vismaz divas, trīs, četras vai vēl vairāk reižu. Protams, ka reālais bezdarba līmenis jau šobrīd ir augstāks kā varam redzēt pēc ekonomisko datu atskaitēm, jo tas tiek publicēts tikai reizi mēnesī vai pat ceturksnī. Piemēram, Latvijā bezdarba līmeņa rādītāji tiek publiskoti tikai reizi ceturksnī un nākamā publikācija notiks 22.05.2020. ASV bezdarba līmeņa rādītāji par martu tika publiskoti 3. aprīlī un bezdarba līmenis salīdzinot ar februāri bija pieaudzis par 0.9% no 3.5% līdz 4.4%. Cilvēki, kuri jau šobrīd ir bez darba visticamāk var vēl kādu laiku iztikt ar saviem iekrājumiem, ir pieteikušies bezdarbnieku pabalstiem vai kādām palīdzības programmām, kuras izstrādātas pandēmijas radīto seko dēļ. Tikai pēc pāris mēnešiem, gada beigās vai pat pāris gadiem mēs redzēsim sekas, kuras šī krīze radījusi.

Vai krīze būs globāla?

Pilnīgi noteikti, tomēr katra valsts to izjutīs nedaudz citādāk. Ekonomika ir daudz vairāk saisīta kā vairums iztēlojas, tāpēc mani reizēm uzjautrina, ka ekonomisti, politiķi vai dažādi eksperti iepriekš bija izteikuši prognozes, ka krīze Latvijā būs vieglāka kā 2008. vai 2000. gadā. Centrālo banku % likmes pēc 2008. gada krīzes pat ne tuvu nebija sasniegušas normālu līmeni, lai krīzes gadījumā varētu pietiekami stimulēt ekonomiku. Nav nepieciešams pat iedziļināties sīkākās detaļās, jo šis fakts jau pavisam skaidri parāda, ka krīze būs smagāka kā iepriekšējās, ja tā sāksies. Tā būtu sākusies arī bez šī globālā katalizatora, kurš šobrīd ir paralizējis būtībā visu pakalpojumu sektoru un reizē smagi ietekmējis arī ražošanu ar atsevišķiem izņēmumiem.

Kā rīkoties krīzes laikā?

Rīcībai ir jābūt atkarīgai no iespējām, jo katram cilvēkam tās ir citādas. Ja tev ir pietiekami iekrājumi, tad īsti nav par ko uztraukties, jo krīzi pārdzīvot nevajadzētu būt problēmām, nedaudz samazinot savus izdevumus. Realitātē cilvēkiem uzkrājumi varētu pietikt pāris mēnešiem labākajā gadījumā, tāpēc šis būs brīdis, kad likt lietā savas zināšanas, lai varētu nopelnīt nestrādājot pie darba devēja. Protams, ka būs pietiekami daudz cilvēku, kuriem algotais darbs saglabāsies un ienākumi no tā neapstāsies, tomēr daļai būs jāmāk nopelnīt arī citādāk. Sāc likt lietā savas zināšanas, jo mūsdienās nopelnīt var ļoti dažādos veidos, bet par to sīkāk pastāstīšu nākamajos manis veidotajos rakstos un video, tāpēc seko “Treideru Klubs” sociālo tīklu profiliem, lai nepalaistu garām šo informāciju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *