Kredīts izglītībai – ņemt vai tomēr izskatīt citus variantus?

kredits izglitibai

Absolvējot vidusskolu ne visi jaunieši ir ieguvuši pietiekoši labas sekmes lai iekļūtu Latvijas augstskolu budžeta grupās un pat tā saucamie “teicamnieki” var neiegūt budžeta vietas, kas citās augstskolās sastāda tikai 1/30 daļu no kopējo vietu skaita studiju programmās.

Tad jaunietis, kas vēlas iegūt augstāko izglītību nonāk situācijā, kurā ir jārasa vecākiem vai radiniekiem nauda priekš studijām, jāsstrādā paralēli mācībām vai arī jāizvēlas šķietami vieglākais ceļš –  kredīta ņemšana bankā vai pie kāda no privātajiem kreditoriem. Visi šie varianti liekas pavisam savādāki, un strādāšana, lai samaksātu par savām studiju gaitām ir visgrūtākais, jo mācīties pilna laika programmā, un vēl strādāt darbā, ar kuru būs iespējams samaksāt augstās studiju maksas būs grūti. Prasīt naudu no radiniekiem vai saviem vecākiem tomēr nav tas labākais variants, jo lieki desmit tūkstoši eiro parasti nevienam tāpat nav pa rokai. Pēdējais variants – saņemt kredītu, par kuru nomaksāt studiju un varbūt pat ikdienas dzīvošanas izmaksas (studējošo kredīts). Šajā situācijā gan ir jāatceras, ka aizņemtā nauda kādā brīdī būs bankai jāatmaksā, un jo ilgāks būs atmaksas termiņš, jo lielāki būs procentu maksājumi.

Šis jautājums vai izvēlēties kredītu studēšanai un izglītības iegūšanai ir lietderīgi vai labāk ir pēc vidusskolas uzreiz sākt strādāt un, iespējams, nākotnē iziet neklātienes studiju programmas, kurās iespējams iemācīties tieši to pašu un saņemt to pašu, izglītību apliecinošo dokumentu. Protams, ne visas profesijas ir vienādas un arī ne visi kredītu izsniedzēji ir vienādi, bet pārsvarā studentiem ir jāizdara ļoti grūta izvēle, jo ņemot šo aizdevumu, pēc studiju beigšanas vismaz 10 gadus nāksies par to maksāt. Tā vietā Jūs šo naudu varētu iztērēt nekustamā īpašuma pirmās iemaksas veikšanai vai kādam citam noderīgam mērķim.

Iemesli, kādēļ ņemt kredītu studijām

Pa priekšu centīsimies atrast lpozitīvos aspektus, kāpēc ņemot kredītu studijām tu tiešām iegūsi vairāk nekā bez šī studiju kredīta.

  • Tu iegūsi diplomu par augstāko izglītību, kas mūsdienu darba tirgū joprojām ir augstā vērtē un vairums darba devēju labprātāk ņem darbiniekus ar augstskolas diplomiem.
  • Augstskolā tu iegūsi kontaktus, draugus un paziņas, kas var būt noderīgi tālākajā dzīvē un palīdzēt gan biznesā gan sadzīvē, jo augstskolas solos parasti satiekas līdzīgi domājoši cilvēki.
  • Tu iemācīsies pabeigt iesākto – augstskolas absolvēšana simbolizē to, ka cilvēks ir spējīgs pabeigt iesākto, un pat ja iegūtā izglītība viņam noderēs tikai daļēji, tomēr tā simbolizēs uzņēmību un apņēmību.
  • Tu iegūsi vēl pāris gadus skolas solā, lai pieaugtu un saprastu ko Tu vēlies savā dzīvē sasniegt. Šī labā Augstskolas īpašība nereti tiek aizmirsta, jo jaunietis, kas pēc skolas pabeigšanas uzreiz attapies darba tirgū vēl īsti nezin ko vēlas darīt ar savu dzīvi, bet augstskolas laiks var palīdzēt to saprast un ļaut pieaugt un attīstīt domāšanu.

Iemesli, kādēļ neņemt kredītu studijām

5% gadā ir liela summa, tāpēc šeit būs daži argumenti pret studiju kredītiem:

  • Aizņemtā zauda, noteikti būs jāatmaksā, un lai gan jums tiks doti daži gadi līdz būs jāsāk atmaksāt pamatsumma, procenti būs jāmaksā jau pašā sākumā!
  • Augstākajai izglītībai ne vienmēr vērtība, kā to reklamē augstskolas, jo aizvien vairāk uzņēmumu vadītāju saprot, ka augstskolā neiemāca prasmes, kas būs nepieciešamas darbā un ir svarīgs tieši pats cilvēks un tas, ko viņš prot nevis šis izglītības dokuments.
  • Izlaisti darba gadi – jaunietis, kas agri sāk piedalīties darba tirgū ātrāk pieaug un dažādas situācijās pratīs ātrāk pielāgoties un adaptēties jaunajai situācijai.
  • Aizdevēja procentu maksājumi sastāda vismaz 5% gadā, un ja tiek aizņemti 10000 Eiro apmērā, tad katru dienu procentos tiks aprēķināts 1.3 Eiro un gadā tie būs 500 Eiro, kas nav maza summa!

Ir daudz argumenti par kredīta ņemšanu un tikpat daudz argumentu pret, bet tomēr katram pašam ir jāizsver visi plusi un mīnusi un jāpieņem lēmums vai kredīts izglītībai ir nepieciešams!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *