Kā apvienot darbu ar ceļošanu?

darbs atputa

Dažkārt gribas nedaudz apskaust tos, kam ir iespēja darbu apvienot ar atpūtu un ceļošanu. It sevišķi tad, ja pašam nav izdevies izbraukt ārpus savas dzimtenes. Tad liekas – komandējumi un darba braucieni ir labākais, kas dzīvē iedomājams, sapņu darbs!

Kad vismaz pus otrs gads ir nosēdēts mājās ar mazu bērnu, arī jaunās mammas alkst izrauties no ikdienas rutīnas un atgriezties darbā. Ja ne atgriezties darbā, tad vismaz veltīt pāris dienas sev un paceļot. Nekādi pamperi, pudeles un maza bērna raudu – lai to uz dažām dienām uzņemas vecmāmiņa vai auklīte.

Kurp doties divatā ar vīru, lai kaut nedaudz aizmirstos? Mamma arī strādā, viņa strādā vairāk kā citi ģimenē – garākas stundas, bez brīvdienām un bez atalgojuma, kas mērāms naudā. Mammas alga ir viņas bērna un ģimenes labsajūta. Tāpēc mamma ir pelnījusi atpūsties no visa un doties prom no mājām, lai nedarītu NEKO.

Pāriem ir diezgan daudz iespēju, kurp doties. Lai kārtīgi atvilktu elpu lieliska ideja ir doties kruīzā. Ja vien nav bail un nepiemeklē jūras slimība. Ja negribas doties prom no mājām uz ilgu laiku, tad pietiks kaut ar pāris dienu braucienu uz Zviedriju. Ja laika un līdzekļu ir vairāk – izvēle ir pavisam liela, atliek tikai vērsties pēc padoma ceļojumu aģentūrā.

Bet mēs vēlējāmies parunāt par ceļošanas apvienošanu ar biznesu. Daži saka, ka tas nav iespējams, tomēr man negribētos piekrist šādam apgalvojumam. Bizness, protams, ir pirmajā vietā, kad dodamies darba darīšanās, tomēr kāpēc neapskatīt valsti un pilsētu, uz kuru dodamies?

Kāda man pazīstama grāmatvede ļoti bieži dodas ceļojumos. Viņa izmanto regulārus atvaļinājumus, lai apceļotu pasauli. Tomēr ik pa laikam gadās arī pa kādam darba braucienam. Mēs reiz aprunājāmies. Mūsu sarunas sākotnējā tēma bija grāmatvedības programmas Latvijā, kas pamazām ievirzījās citā, interesantākā, gultnē – ceļošanā.

No mūsu sarunas man reiba galva no baltas skaudības. Viņas darba braucieni bija bieži – apmēram vienu reizi mēnesī. Tie bija dažādi semināri un konferences, arī tikšanās ar uzņēmuma sadarbības partneriem un citi interesanti braucieni. Kā grāmatvede stāstīja – katrs biznesa brauciens ir kā īsts ceļojums. Tikšanās aizņem vien pāris stundas, bet pārējais laiks pieder tev vienam – dari ko vēlies, dodies kur vēlies, izbaudi kafejnīcas un restorānus, viss laiks pieder tev vienam…

Un tad es padomāju, vai gadījumā nav vērts nākotnē padomāt par darbu, kas paredz dažādus biznesa braucienus un komandējumus? Cik zinu, daudzi cilvēki darbu patiešām meklē pēc šāda kritērija – komandējumi.

Komandējumi un atgriešanās no tiem ir viena no populārākajām pasmaidīšanas tēmām anekdotēs. Taču patiesībā darba devējiem un darbiniekiem komandējumi sagādā ne mazums raižu un neskaidru jautājumu. Vai komandējumā jādodas obligāti? Cik liela dienasnauda pienākas? Kā aprēķina darba samaksu par komandējumā pavadīto laiku? (Jā, jā, jūs dodaties sava veida ceļojumā un jums par to arī vēl maksā.)

Par komandējumu uzskatāms ar institūcijas vadītāja rakstisku rīkojumu apstiprināts darbinieka brauciens uz noteiktu laiku uz citu apdzīvotu vietu Latvijas Republikā vai uz ārvalstīm, lai pildītu darba (dienesta) uzdevumus vai papildinātu zināšanas un paaugstinātu kvalifikāciju (mācību komandējums). No tā izriet, ka komandējums ir jebkurš brauciens ārpus darbinieka pastāvīgās darbavietas, kas noteikta darba līgumā. Piemēram, ja darbavieta ir Rīgā un darbinieks kvalifikācijas celšanas nolūkos mēro ceļu uz Valmieru, tas jau ir komandējums.

Ko mēs no tā varam izsecināt? To, ka komandējums ne vienmēr būs uz Parīzi vai Ibizu. Protams, viss atkarīgs no tā, kādā uzņēmumā un kādā amatā strādājat.

Ja jums ir savs bizness, tad pavisam feini – kāpēc neieplānot lietišķu braucienu uz valsti, ko tik sen gribējies apmeklēt?

Mīļie ceļotgribētāji, ceļojums ir kas īpašs un atmiņā paliekošs. Ja to izdodas apvienot ar darbu – jums ir patiešām paveicies. Ja ne, izmantojiet savus atvaļinājumus, krājiet naudu, ķeriet pēdējā brīža piedāvājumus, iespējas ir vienmēr!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *